Istoricul Parohiei Invierea Domnului

Ideea infiintarii Parohiei cu Hramul Invierea Domnului din Hayward California, s-a nascut in vara anului 1964, cand un grup de romani in frunte cu profesor Ilie Smultea si Alexandru Blaga au discutat intentiile lor cu pr. Victor Barbulescu de la biserica Sfanta Treime, Los Angeles. Pr. Victor Barbulescu si-a oferit sprijinul in sustinerea acestui proiect. In 27 septembrie 1964, in biserica Sfanta Treime din San Francisco, pr. Victor Barbulescu si credinciosii din Bay Area au avut o sedinta in care s-a ales primul consiliu parohial. Asa a luat fiinta parohia cu hramul Invierea Domnului. In martie 1978, dupa 14 ani in care comunitatea  inchiria diferite lacasuri de cult, printr-un efort mare au reusit sa achizitioneze prima cladire in Oakland. Aici a luat fiinta Casa Romana si Capela. Aceasta cladire avea scopul de a oficicia servicii religioase, si de a facilita diferite evenimente cultural-sociale pe care comunitatea romaneasca. In anul 1992 s-a hotarat cumpararea unui teren in Hayward,California pe care in scurt timp s-a construit o biserica si cladirea actuala a Casei Romane. Aceste doua institutii coexista si ele sunt expresia cea mai frumoasa a dragostei pe care romanii de aici din America o au fata de biserica si neamul romanesc.
Prin darul lui Dumnezeu si bunavointa I.P.S. Nathaniel, am fost numit preot paroh in iulie anul trecut. Sunt multe lucruri de facut dar cu ajutorul Bunului Dumnezeu si prin grija si darnicia oameniilor le vom face pe toate.

pr. Octavian Mahler